trende

Video Prodüksiyon

Video Prodüksiyon
04.06.2020
683

Video Prodüksiyon Nedir ?

Video prodüksiyon, video yapım süreçlerinin tamamına verilen addır. Video oluşumunu kapsayan tüm süreçlerin tamamıdır.

TDK ’ya göre; Bir filmin çekilmesi veya bir radyo, televizyon programının hazırlanması için gerekli çalışmaların tamamı bu çalışmaların ürünüdür.

Prodüksiyon kelimesinin yapım anlamında kullanıldığı göz önüne alındığında video prodüksiyon, video yapımı demektir. Video Prodüksiyon çekimleri bir reklam filmine de ait olabilir, dijital mecralarda yayınlanacak olan bir youtube videosuna da ya da bildiğimiz sinema filmine de.

Yapım anlamına gelen prodüksiyonun tamamlanması için 3 ayrı aşama gereklidir gereklidir.

Bu aşamalar;

  • Pre-Prodüksiyon (Yapım Öncesi)
  • Prodüksiyon (Yapım)
  • Post Prodüksiyon (Çekim Sonrası)

Başarılı bir video prodüksiyon projesinin hayata geçirilmesi için bu 3 ayrı aşamanın da titizlikle gerçekleştirilmesi gerekir.

Pre-Prodüksiyon (Yapım Öncesi)

Video Prodüksiyon hizmetlerine başlama sürecinde ilk aşama olan yapım aşaması önem taşır.

Kimi zaman Prodüksiyon öncesi olarak da adlandırılan bu dönemde, Video Prodüksiyon şirketleri müşteri adaylarının beklenti ve ihtiyaçlarını belirleyip, detaylı olarak analiz ederler.

Yapılacak film / Video Prodüksiyonun kullanım alanı, yayın mecrası ve hedef kitlesi gibi detaylar belirlendikten sonra. Ekip ve ekipman tercihleri gibi Video Prodüksiyon aşamasında gerekli olacak tüm bileşenleri tamamlanır.

Prodüksiyon (Yapım Aşaması)

Yapım sürecinde, söz konusu firmada yapılacak olan çekimleri kapsar. Ön çalışma ardından sonraki evde işin fiiliyata geçtiği ve dolayısıyla en önemli kısımdır.

Seslendirme, müzik bestelenmesi v.b gibi katma değer bileşenlerin hazırlanması da Video Prodüksiyon aşamasına dahildir. Çekim anında ekipman ve görüntü kalitesi post prodüksiyonda işler kolaylaştıracaktır.

Yapım aşamasında sadece görüntü ekipmanları ile değil, ses ve ışık ekipmanları da çekime göre planlanmalıdır. Çekimlerin gerçekleştirileceği mekanlar pre prodüksiyon aşaması içerisinde belirlenmelidir.

Opsiyonel Olarak ise; “Drone Çekimi “

Firma, ürün ya da hizmetin havadan görüntülenmesi gerektiği ve istendiği durumda, son teknoloji 4K drone, sertifikalı personel, gerekli yazılım ve donanım ile, profesyonel bir görüntüleme süreci yaşanır.

Tanıtım aşamasında her mecrada yayınlanabilecek görüntülere dönüştürülür. Bu çözüm, müşterilerinizin hızlı ve olumlu bakışlarını sağlar, görselliği artırır, prestij sağlar.

drone-1000x600-300x180-1.jpg
drone-1000×600-300×180-1.jpg

Post Prodüksiyon (Çekim Sonrası)

Prodüksiyon  süreçlerinin son aşamasını temsil eder. Bu süreçte video kurgu/montaj, ses döşeme, görsel efektler, renk düzenleme, grafik animasyonlar, kapak, KJ gibi bileşenler uzman kişilerce üretilerek kurgulanmış/montajlanmış filme dahil edilerek, nihai film ortaya çıkartılır.

Finalde artık filmimiz ilgili mecralarda, televizyonda ya da sosyal medyada yayınlanmaya hazır hale gelmiştir. Çeşitli tasarlamalar eşliğinde prodüksiyon hizmetleri sunan, Fikir İşler, ürettiği her bir projede yenilikçi anlayışını ve deneyimlerini birleştirmiş ve amaca yönelik yüksek kaliteli Tanıtım Filmi, Reklam Filmi vb. Alanlarda prodüksiyon hizmetleri sunar.

ETİKETLER: ,
Whatsapp
Numan büyükünsal
Numan büyükünsal
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?